Téma: Zeleň a stromy

V skratke

Bratislava musí zostať zeleným mestom. Roky zanedbávaná starostlivosť o stromy a ostatnú zeleň si bohužiaľ vyžiadala svoju daň. Mojím cieľom je, aby sa Bratislavčania cítili vo svojom meste príjemne. Dostatok zelene, obnovené a upravené parky je jeden zo spôsobov, ako tento cieľ postupne dosiahnuť.

 Viac detailov

Len v roku 2016 sme investovali do výsadby novej zelene 1,5 milióna eur. Vybudovali sme nové parky na Svoradovej, Námestí hraničiarov, Športpark Jama a Gaštanica. Vysadili sme stromoradie a kríky na Dolnozemskej, Františkánskom a Hlavnom námestí.

Mojou snahou je presadiť pri výstavbe nových bytoviek a administratívnych budov v zahraničí bežný koncept zelených striech. Samo mesto ide investorom príkladom. Napríklad obyvateľom Domu seniorov Archa, ktorý patrí mestu, sme zlepšili životné podmienky v podobe zelenej strechy. To ocenili naši seniori najmä počas letných horúčav.

Rovnako pri rekonštrukciách ciest, tratí či chodníkov patrí otázka zelene k naším prioritám.

Staráme sa o milióny metrov štvorcových zelene a chcem, aby bola všade, kde to bude možné. Ako príklad môžem uviesť park, ktorý vznikne na nevyužívanej ploche v Karlovej Vsi pri križovatke Karloveská – Molecova hneď za čerpacou stanicou. Mojou ambíciou je spraviť z tohto priestoru moderný park, relaxačný a oddychový priestor. A chystáme výstavbu aj ďalších parkov.

Okrem starostlivosti o zeleň v meste sa zameriavame aj na zušľachťovanie obľúbených oddychových miest v lesoch, ktoré obklopujú hlavné mesto. V lesoparku sme po obrovskom úspechu otvorili už druhý domček v korunách stromov, kde dobrodružné povahy môžu prenocovať. Jeden z nich je pod Kačínom, jeho dvojička vyrástla Pod Dubmi v lokalite Dlhé lúky. Na Americkej lúke stojí nová rozhľadňa, zrekonštruovali sme altánky a kilometre lesných ciest.

Na Červenom kríži sme po 21 rokoch otvorili celý zrekonštruovaný areál. Výletníci sa môžu tešiť na nový altánok, lavičky, či gril. Znovu ožila aj Železná studienka, jedno z najobľúbenejších miest relaxu Bratislavčanov. Mesto zrekonštruovalo dva rybníky, do ktorých sa opäť vracia vodný život.

Čo ma na druhej strane trápi sú choré stromy, najmä v centre mesta. Tie, ktoré sa nepodarilo zachrániť, sme boli nakoniec nútení nahradiť novými. Bezpečnosť ľudí je prvoradá a nechcem, aby nebezpečné stromy na niekoho spadli. Držím sa pravidla, že za každý chorý strom vysadíme dva nové. Môj predchodca nevysadil ani polovicu z toho čo my za dva roky.

Mojím cieľom je, aby sa Bratislava zaradila medzi moderné zelené metropoly Európy. Stačí si len uvedomiť, akou nádhernou prírodou je naše mesto obklopené. Máme na to, aby sme to spoločnými silami dosiahli.

 Menej detailov
temy/zelen/domcek-kacin-3.jpg

Najčastejšie otázky

temy/zelen/domcek-pod-dubmi-2.jpg

Môj predchodca nevysadil ani polovicu z toho čo my za dva roky. Len v roku 2016 sme investovali do výsadby novej zelene 1,5 milióna eur. Vybudovali sme nové parky na Svoradovej, Námestí hraničiarov, Športpark Jama a Gaštanica. Vysadili sme stromoradie a kríky na Dolnozemskej, Františkánskom a Hlavnom námestí.

Našou snahou je presadiť pri výstavbe nových bytoviek a administratívnych budov v zahraničí bežný koncept zelených striech. Samo mesto ide investorom príkladom. Napríklad obyvateľom Domu seniorov Archa, ktorý patrí mestu, sme zlepšili životné podmienky v podobe zelenej strechy. To ocenili naši seniori najmä počas letných horúčav.

Okrem starostlivosti o zeleň v meste sa zameriavame aj na zušľachťovanie obľúbených oddychových miest v lesoch, ktoré obklopujú hlavné mesto. V lesoparku sme po obrovskom úspechu otvorili už druhý domček v korunách stromov, kde dobrodružné povahy môžu prenocovať. Jeden z nich je pod Kačínom, jeho dvojička vyrástla Pod Dubmi v lokalite Dlhé lúky. Na Americkej lúke stojí nová rozhľadňa, zrekonštruovali sme altánky a kilometre lesných ciest

Na Červenom kríži sme po 21 rokoch otvorili celý zrekonštruovaný areál. Výletníci sa môžu tešiť na nový altánok, lavičky, či gril. Znovu ožila aj Železná studienka, jedno z najobľúbenejších miest relaxu Bratislavčanov. Mesto zrekonštruovalo dva rybníky, do ktorých sa opäť vracia vodný život.

Čo ma na druhej strane trápi sú choré stromy, najmä v centre mesta. Tie, ktoré sa nepodarilo zachrániť, sme boli nakoniec nútení nahradiť novými. Bezpečnosť ľudí je prvoradá a nechcem, aby nebezpečné stromy na niekoho spadli. Držím sa pravidla, že za každý chorý strom vysadíme dva nové. Môj predchodca nevysadil ani polovicu z toho čo my za dva roky.

Novinky k téme: Zeleň a stromy

temy/zelen/domcek_kacin.jpg

Aj Bratislava je les

04.06.2018, Blog

Podľa nedávno zverejneného rebríčka je Bratislava tretie najzelenšie mesto na svete. Je to fantastický výsledok a potvrdzuje to, že naše mesto je aj v zahraničí vnímané ako dobré miesto pre život. Máme zelené sídliská, máme množstvo parkov, konečne otvárame aj nové, máme lužné lesy a hlavne – máme Malé Karpaty. (Text vyšiel ako stĺpček v Bratislavských novinách).

 Čítať viac
blog/domcek2.jpg

Otvorili sme už druhý domček na strome

15.02.2018, Článok

Dobrodružné povahy môžu od leta prenocovať v korunách stromov už nielen pod Kačínom. Po obrovskom úspechu prvého domčeka vyrástla jeho dvojička Pod Dubmi v lokalite Dlhé lúky. K obľúbenému domčeku pod Kačínom tak pribudol ďalší príbytok, ktorý svojim nocľažníkom ponúka netradičné zážitky.

 Čítať viac
blog/cerveny_kriz1.jpg

Červený kríž je čoraz atraktívnejší

15.02.2018, Článok

Nový altánok, lavičky, gril či atrakcie pre deti. To všetko nájdete v novozrekonštruovanom areáli Červený kríž v bratislavskom lesoparku. Obnovu obľúbeného turistického miesta po 21 rokoch zrealizovalo hlavné mesto v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave.

 Čítať viac
blog/zelezna_studienka.jpg

Železná studienka znovu ožila

15.02.2018, Článok

Jedno z najobľúbenejších miest relaxu Bratislavčanov sa dočkalo po dlhých rokoch obnovy. Mesto dalo zrekonštruovať dva rybníky na Železnej studienke, ktoré sú dominantami tejto rekreačnej lokality. Teraz sa do nich pomaly začína vracať vodný život.

 Čítať viac
blog/park_svoradova.jpg

Bratislava musí zostať zeleným mestom

15.02.2018, Blog

Roky zanedbávaná starostlivosť o stromy a ostatnú zeleň si bohužiaľ vyžiadala svoju daň. Mojím cieľom je, aby sa Bratislavčania cítili vo svojom meste príjemne. Dostatok zelene, obnovené a upravené parky je jeden zo spôsobov, ako tento cieľ postupne dosiahnuť. Len v roku 2017 sme investovali do výsadby novej zelene 1,5 milióna eur. Vybudovali sme nové parky na Svoradovej, Námestí hraničiarov, Športpark Jama a Gaštanica. Vysadili sme stromoradie a kríky na Dolnozemskej, Františkánskom a Hlavnom námestí. Mojou snahou je presadiť pri výstavbe nových bytoviek a administratívnych budov, v zahraničí bežný koncept, zelených striech. Samo mesto ide investorom príkladom. Napríklad obyvateľom Domu seniorov Archa, ktorý patrí mestu, sme zlepšili životné podmienky v podobe zelenej strechy. To ocenili naši seniori najmä počas letných horúčav.

 Čítať viac
blog/hlavne_namestie_pocas_vianocnych_trhov.jpg

Aby sa v Bratislave lepšie žilo

15.02.2018, Článok

Bratislava sa svojím charakterom postupne, krok po kroku približuje k moderným európskym mestám. Primátor Ivo Nesrovnal dôrazne presadzuje, aby sa tu obyvateľom v prvom rade lepšie žilo ako kedysi. Dôkazom toho sú viaceré projekty, ktoré zvyšujú kvalitu života v hlavnom meste.

 Čítať viac
Logo Denník N

Prečo Bratislave chýbajú peniaze?

29.05.2017, Odkaz na článok

Podľa analýzy spoločnosti MarketLocator urobenej na základe počtu a pohybu simkariet v mobilných telefónoch, žije v Bratislave 666 000 ľudí. A ďalších 130 tisíc sem denne dochádza. Je to o 250 tisíc ľudí viac, ako eviduje štatistický úrad.

 Čítať viac (Denník N)
Logo Denník N

Ako je to naozaj s Horským parkom

20.05.2017, Odkaz na článok

Tento týždeň sme na spoločnom brífingu so starostom mestskej časti Staré Mesto Radoslavom Števčíkom a Kamilom Procházkom z horárne Horský park informovali o urgentnej situácii v Horskom parku. Napriek tomu, že sme poskytli veľa informácii o stave vecí aj o možných riešeniach, vypukla na sociálnych sieťach panika.

 Čítať viac (Denník N)
Logo Hospodárske Noviny

Ideme dopredu a chceme pridať

19.05.2017, Odkaz na článok

V týchto dňoch sa po roku opäť zišiel snem ZMOS-u. Keď som sa naň chystal, uvedomil som si, koľko sa toho za jeden rok v našom meste stalo. Podarilo sa nám dokončiť veľké projekty. Máme nový Starý most. Po 55 rokoch sme vrátili električku do Petržalky. Máme zintegrovanú mestskú a regionálnu dopravu. Máme opravenú promenádu. Darí sa nám otvárať už aj nové parky, čistiť verejné priestranstvá od reklamy a grafity. Opravili sme 50 kilometrov ciest. Po nekonečných rokoch je schválená regulácia parkovania. Otvorili sme a pustili sa do riešenia niektorých problémov, ktoré sa roky kopili, ale nikto sa nimi nechcel zaoberať. A to všetko pri znižovaní miery zadlženia mesta.

 Čítať viac (HN Online)
Logo Denník N

Máme pred sebou ďalší rok výsledkov

07.02.2017, Odkaz na článok

Bol by som veľmi zlý správca a hospodár, pokiaľ by som si po úspechu, ktorý sme vlani dosiahli, doprial odpočinok a nechal dianie v meste len tak plynúť. Spolu so svojimi spolupracovníkmi vo vedení mesta sme si aj na rok 2017 stanovili ambiciózny plán, vďaka ktorému bude Bratislava na pohľad krajšou, pre obyvateľov funkčnejšou a občanov celého Slovenska reprezentatívnejšou.

 Čítať viac (Denník N)
Logo Denník N

Bratislava má za sebou skvelý rok

23.12.2016, Odkaz na článok

Na záver roka 2016 sa chcem poďakovať všetkým vám, Bratislavčanom, za ukážkovú trpezlivosť a porozumenie, ktoré ste prejavili pri rekonštrukciách a reprezentačných akciách, ako aj za všetky vaše podnety a konštruktívnu kritiku.

 Čítať viac (Denník N)

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.