Aj Bratislava je les

#zelen #hlavny-vyber

Podľa nedávno zverejneného rebríčka je Bratislava tretie najzelenšie mesto na svete. Je to fantastický výsledok a potvrdzuje to, že naše mesto je aj v zahraničí vnímané ako dobré miesto pre život. Máme zelené sídliská, máme množstvo parkov, konečne otvárame aj nové, máme lužné lesy a hlavne – máme Malé Karpaty. (Text vyšiel ako stĺpček v Bratislavských novinách).

A tu si treba naliať čistého vína – to, čo sa tam aktuálne deje, je neprijateľné. Problém je v tom, že našim Mestským lesom patrí len zlomok lesného porastu v okolí mesta. V zastupiteľstve sme napriek nevôli lesníkov presadili výrazné zníženie objemu ťažby a investujeme do rekreačnej funkcie lesov – do mobiliáru, altánkov, značení, smetných košov a atrakcii pre všetky vekové skupiny. Skrátka – dostať čo najviac ľudí do lesa. Na druhej strane, štátne Lesy SR vnímajú okolie Bratislavy ako priestor na podnikanie. Aj preto som spoločne s ministerstvom životného prostredia začal dialóg na tému vyhlásenia časti Malých Karpát v okolí Bratislavy za národný park. Pri dobrom nastavení takéto riešenie umožní voľný pohyb ľudí a cyklistov a zároveň prísne zreguluje ťažbu dreva.

Lesy v okolí Bratislavy majú mať rekreačný účel a nesmú slúžiť ako priestor pre podnikanie na drevo a prekážková dráha pre ťažké mechanizmy.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.