Bratislava musí zostať zeleným mestom

#zelen #cistota

Roky zanedbávaná starostlivosť o stromy a ostatnú zeleň si bohužiaľ vyžiadala svoju daň. Mojím cieľom je, aby sa Bratislavčania cítili vo svojom meste príjemne. Dostatok zelene, obnovené a upravené parky je jeden zo spôsobov, ako tento cieľ postupne dosiahnuť. Len v roku 2017 sme investovali do výsadby novej zelene 1,5 milióna eur. Vybudovali sme nové parky na Svoradovej, Námestí hraničiarov, Športpark Jama a Gaštanica. Vysadili sme stromoradie a kríky na Dolnozemskej, Františkánskom a Hlavnom námestí. Mojou snahou je presadiť pri výstavbe nových bytoviek a administratívnych budov, v zahraničí bežný koncept, zelených striech. Samo mesto ide investorom príkladom. Napríklad obyvateľom Domu seniorov Archa, ktorý patrí mestu, sme zlepšili životné podmienky v podobe zelenej strechy. To ocenili naši seniori najmä počas letných horúčav.

blog/park_svoradova.jpg

Rovnako pri rekonštrukciách ciest, tratí či chodníkov patrí otázka zelene k naším prioritám. Staráme sa o milióny metrov štvorcových zelene a chcem, aby bola všade, kde to bude možné. Ako príklad môžem uviesť park, ktorý vznikne na nevyužívanej ploche v Karlovej Vsi pri križovatke Karloveská – Molecova hneď za čerpacou stanicou. Mojou ambíciou je spraviť z tohto priestoru moderný park, relaxačný a oddychový priestor. A chystáme výstavbu aj ďalších parkov.

Okrem starostlivosti o zeleň v meste sa zameriavame aj na zušľachťovanie obľúbených oddychových miest v lesoch, ktoré obklopujú hlavné mesto. V lesoparku sme po obrovskom úspechu otvorili už druhý domček v korunách stromov, kde dobrodružné povahy môžu prenocovať. Jeden z nich je pod Kačínom, jeho dvojička vyrástla Pod Dubmi v lokalite Dlhé lúky. Na Americkej lúke stojí nová rozhľadňa, zrekonštruovali sme altánky a kilometre lesných ciest.

Na Červenom kríži sme po 21 rokoch otvorili celý zrekonštruovaný areál. Výletníci sa môžu tešiť na nový altánok, lavičky, či gril. Znovu ožila aj Železná studienka, jedno z najobľúbenejších miest relaxu Bratislavčanov. Mesto zrekonštruovalo dva rybníky, do ktorých sa opäť vracia vodný život.

Čo ma na druhej strane trápi sú choré stromy, najmä v centre mesta. Tie, ktoré sa nepodarilo zachrániť, sme boli nakoniec nútení nahradiť novými. Bezpečnosť ľudí je prvoradá a nechcem, aby nebezpečné stromy na niekoho spadli. Držím sa pravidla, že za každý chorý strom vysadíme dva nové. Môj predchodca nevysadil ani polovicu z toho čo my za dva roky.

Mojím cieľom je, aby sa Bratislava zaradila medzi moderné zelené metropoly Európy. Stačí si len uvedomiť, akou nádhernou prírodou je naše mesto obklopené. Máme na to, aby sme spoločnými silami cieľ dosiahli.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.