Rozumné riešenia - pohodlnejší život

#mhd

(Text vyšiel ako stĺpček v Bratislavských novinách) Minulý týždeň sme po dôkladnej príprave predstavili odbornej verejnosti návrh „smart city“ koncepcie „Bratislava rozumné mesto 2030“. Je to dokument, ktorý po zapracovaní pripomienok odborníkov určí, akým smerom sa chce v oblasti rozumných riešení Bratislava uberať. „Smart“ riešení je už dnes množstvo – od komplexných plánovacích a prevádzkových systémov, ktoré pracujú s veľkými dátami a umelou inteligenciou, až po každodenné drobnosti ako mapy voľných parkovacích miest, či elektronické lístky na MHD.

Bratislavu vnímam ako moderné a dynamické mesto a preto pracujeme na tom, aby sme tieto riešenia mali čo najskôr aj tu. Čoskoro spustíme verejný geografický informačný systém, ktorý prinesie komplexné informácie o meste on-line. Bude tak možné okamžite zistiť, komu patrí neodhrnutý chodník, zanedbaná zeleň, alebo po rokoch opravená cesta.

Pracujeme aj na každodenných „smart“ drobnostiach. Špeciálne na zlepšenia v MHD mám výborné ohlasy. Máme interaktívne cestovné poriadky v mapách Google, máme pohyb vozidiel MHD v reálnom čase v aplikácii Hopin, o pár týždňov bude možné kupovať cestovné lístky platobnou kartou bez potreby ďalších kariet, vo vozidlách MHD okrem USB nabíjačiek pribúda wi-fi. Všetko drobnosti, ktoré však významne spríjemňujú každodenný život v meste. Lebo Bratislava sa mení k lepšiemu.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.