Aj kontajnery môžu byť Smart: idú pod zem

#cistota

Bratislava sa chce priblížiť k moderným európskym mestám aj v odpadovej politike. Postupne sa budú bežné kontajnery v meste nahrádzať za polopodzemné. Kontajnery zapustené do zeme zabraňujú vyberaniu odpadkov a bránia šíreniu zápachu v ich okolí. V konečnom dôsledku tento nápad prispeje najmä k čistejšiemu prostrediu v okolí bytoviek.

blog/nove_kontajnery_v_petrzalke.jpg

Polopodzemný kontajner tvorí zberné vrece v hĺbke približne 1,5 metra. Každý z kontajnerov má monitorovacie zariadenie na kontrolu stavu naplnenosti, čo znamená, že smetiari ho odvezú až vtedy, keď je skutočne plný. Kontajnery sa vyprázdňujú zo spodnej časti zberového vreca a tak vhadzovací otvor ostáva čistý. Pre predstavu, jeden polopodzemný kontajner dokáže nahradiť až šesť bežných kontajnerov.

Manipulácia pri vývoze je jednoduchá, čistá, hĺbka kontajnera znemožňuje opätovné vyberanie jeho obsahu, čo zamedzuje aj znečisťovaniu okolia. Konštrukcia zároveň bráni prístupu zvierat aj hmyzu.

Prvé stanovište polopodzemných kontajnerov v Bratislave sa nachádza v novej mestskej štvrti Zuckermandel pri Dunaji. Stanovište oficiálne otvoril ešte máji primátor. Ďalšie polopodzemné kontajnery fungujú od októbra vo Vrakuni. Zaujímavosťou je, že sa nachádzajú na Stavbárskej ulici, pri obytnom dome Pentagon. Ďalšie moderné kontajnery mesto poskytne Bratislavčanom v Ružinove a v Petržalke.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.