Bikesharing a elektrobicykle

#cyklo

Požičať si bicykel na jednom mieste a následne ho vrátiť na inom stanovišti bicyklov bude už čoskoro možné aj v Bratislave. Po rokoch sľubov sa stane systém bikesharingu realitou. Naše mesto sa tak zaradí k viac ako 30 európskym krajinám, ktoré majú zavedenú túto službu.

Cyklodoprava je v Bratislave rozhodne najrýchlejším spôsobom dopravy na vzdialenosť do päť kilometrov a preto bikesharing vytvára alternatívu ku klasickej individuálnej alebo verejnej doprave.

Unikátom bratislavského bikesharingu by v budúcnosti mohla byť tiež kombinácia klasických bicyklov a elektrobicyklov. Systém zdieľania bicyklov je ekologickou formou dopravy. Zároveň je to však finančne náročný projekt, najmä na prevádzku. Aby vedenie mesto príliš nezaťažilo mestskú kasu rozhodlo sa využiť ponuku Slovnaftu: ten zaplatí vstupné náklady vo výške 1,5 milióna eur, mestu časť systému daruje a bude znášať aj väčšinu prevádzkových nákladov. Materská spoločnosť Slovnaftu MOL Maďarsko už prevádzkuje podobný systém automatickej požičovne bicyklov v Budapešti.

Hlavné mesto do projektu prispeje sumou 460 tisíc eur. Pilotná fáza bikesharingu bude pokrývať mestské časti Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto a Ružinov, postupne sa však rozrastie aj do ostatných častí hlavného mesta. Túto službu iste ocenia aj návštevníci mesta, dobrá správa na záver však je, že Bratislavčania ju budú môcť využívať lacnejšie.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.