Cyklotrasy

#cyklo

Bratislava je na bicykli krásna. Len v roku 2017 sme na výstavbu a údržbu cyklotrás vyčlenili takmer milión eur. Zároveň spúšťame projekt bikesharingu, na ktorý dáme ďalších 460-tisíc eur. Okrem toho, že tak prispejeme k využívaniu alternatívneho spôsobu dopravy, Bratislava týmto získa aj jednu z nových moderných tvárí mesta. Tak ako je to prirodzené všade vo vyspelých európskych metropolách.

blog/cyklo1.jpg

Dobudovať chceme cyklotrasu Starohájska. Zameriame sa tiež na možnosti vybudovania cyklotrasy “Alstrova” na Peknej ceste a Rožňavská v úseku Tomášikova pri železničnom nadjazde. Mesto však buduje nielen cyklotrasy ako také, ale aj cyklopruhy v meste na existujúcich komunikáciách, ktoré cyklistom umožnia bezpečnejší a komfortnejší prejazd. Veľmi sa teším na zrealizovaný projekt Historický okruh, ktorý hlavné mesto zrealizovalo v roku 2017. Okruh je charakteristický vyznačením miest s informáciami o vzdialenostiach k významným cieľom na tejto trase. V rámci zrealizovania historického okruhu bola vykonaná úprava vodorovného a zvislého značenia tak, aby sa legalizoval pohyb cyklistov v pešej zóne.

blog/cyklo2.jpg

Trasa je vedená ulicami Kapucínska – Židovská – Rybné námestie – Jesenského – Štúrova – Kamenné námestie – Námestie SNP. Práve pohyb cyklistov v týchto zónach rieši dopravné značenie a snaží sa zjednotiť značenie na všetkých vjazdoch do pešej zóny. Vzhľadom na spoločný pohyb cyklistov a peších, prevádzka v pešej zóne sa aj naďalej bude riadiť platnými právnymi predpismi, ktoré musia cyklisti rešpektovať. Náklady na realizáciu projektu predstavovali približne 36 000 eur. Cyklotrasa križuje aj frekventovaný priechod pre chodcov na Rybnom námestí, ktorý spája cyklotrasu na ľavobrežnej Dunajskej promenáde a historické centrum. V tejto súvislosti je mojou prioritou v roku 2018 vybudovať samostatný cykloprechod na Rybnom námestí, tak aby boli limitované kolízne situácie medzi chodcami a cyklistami.

Budovanie cyklotrás patrí medzi moje priority od nástupu do funkcie. Plánujeme postupné vybudovanie bezpečných a priamych radiál z mestských častí do centra mesta. Ide totiž o najekologickejší a najzdravší spôsob dopravy.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.