Železná studienka znovu ožila

#zelen #cistota

Jedno z najobľúbenejších miest relaxu Bratislavčanov sa dočkalo po dlhých rokoch obnovy. Mesto dalo zrekonštruovať dva rybníky na Železnej studienke, ktoré sú dominantami tejto rekreačnej lokality. Teraz sa do nich pomaly začína vracať vodný život.

blog/zelezna_studienka.jpg

Za oddychom sem nielen cez víkendy prúdia stovky ľudí. Okrem turistov a cyklistov, ktorí sa vydávajú odtiaľto na túry po malebných Malých Karpatoch, sa areál teší obľube najmä u rodín s malými deťmi. Ich ratolesti sa tu môžu vyšantiť na rôznych atrakciách.

A práve prechádzky popri rybníkoch, pozorovanie vodného vtáctva, rybárčenie či člnkovanie patria k najväčším atrakciám tohto krásneho miesta ukrytého v lone prírody. Ivo Nesrovnal preto považoval za veľkú výzvu, aby sa Bratislavčania konečne dočkali obnovy rybníkov.

„Tieto vodné nádrže boli dlhodobo v havarijnom stave, bez ich rekonštrukcie im hrozilo trvalé vypustenie. Bratislavčania a návštevníci by tak prišli o dva krásne rybníky na Železnej studienke.“ upozornil primátor.

Obnova vyšla na približne 200 tisíc eur a bola realizovaná v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Nanovo sa vybudovali aj nápustné a výpustné objekty. Tak budú môcť po ich obnove znova slúžiť na napúšťanie nádrží, regulovanie výšky hladiny vody či úplné vypustenie nádrží.

Mesto sa však muselo pred samotnou rekonštrukciou rybníkov popasovať so záchranou rýb a ďalších vodných živočíchov. Tie boli dočasne umiestnené vo zvyšných vodných nádržiach na Železnej studienke. A bez zbytočných strát.

Po ukončení rekonštrukčných prác začali Mestské lesy od konca mája 2017 s ich postupným napúšťaním. Zároveň tu budú prebiehať záťažové testy na konštrukcii vodných stavieb. Overovacia prevádzka diela potrvá minimálne 6 mesiacov, skúšobná približne rok.

Ostaňme v kontakte

Nechajte mi svoju e-mailovú adresu a magazín, prípadne iné dôležité novinky dostanete priamo do elektronickej pošty.